Led Zeppelin: ostatnia seria reedycji już w sprzedaży

W piątek, 31 lipca 2015 roku, wraz z ukazaniem się edycji deluxe płyt “Presence”, “In Through The Out Door” i “Coda”, kończy się wydawanie serii reedycji albumów grupy Led Zeppelin, które od kilku lat z niezwykłą starannością przygotowywał Jimmy Page.

Trzy ostatnie płyty studyjne jednej z największych legend rocka przygotowane zostały przez Page’a w wersjach poszerzonych o dodatkowe dyski audio. Są dostępne na CD, jak i na winylu i w formacie cyfrowym, zaś specjalnie z myślą o kolekcjonerach w formie super deluxe boxed set. Jimmy Page ponownie zmasterował muzykę, używając do tego oryginalnych taśm z lat 70. Oryginalne nagrania wzbogacił zaś bonusami audio, które odnalazł w swoich domowych archiwach.

Do albumu “Presence”, Jimmy dodał dysk z pięcioma wcześniej niepublikowanymi miksami utworów, a także innymi wersjami kawałków “For Your Life”, “Achilles Last Stand” i “Royal Orleans” oraz instrumentalną kompozycję, wcześniej niepublikowaną “10 Ribs & All/Carrot Pod Pod (Pod)”.

Równie wielki sukces, co “Presence” osiągnęła wydana w 1979 roku płyta “In Through The Out Door”. To na niej znalazły się wspaniałe kompozycje “Fool In The Rain” i “All My Love”, do dziś chętnie grane przez stacje radiowe. Dodatkowa płyta zawiera między innymi wczesne miksy kompozycji, pod innymi tytułami, w tym “The Hook” (“All My Love”), “The Epic” (“Carouselambra”), “Blot” (“I’m Gonna Crawl”).

Dwa lata po śmierci Johna Bonhama, w 1982 roku, ukazała się płyta “Coda”. Zawierała piosenki zarejestrowane między 1970 a 1978 rokiem. Do tego tytułu Jimmy Page dodał aż dwa dodatkowe dyski! Wypełnił je utworami pochodzącymi z lat 1968-1974. Są wśród nich bluesowa “Sugar Mama” z sesji w Olympic Studios z 1968 roku, “Baby Come On Home” z tej samej sesji, wcześniej niepublikowana “St. Tristan’s Sword” z sesji do trzeciej płyty. Znajdziemy tu także nagrania z 1972 roku, gdy Robert Plant i Jimmy Page wybrali się do Indii i tam dokonali nagrań z orkiestrą. Choćby utworów “Friends”, “Four Hands” (czyli późniejszego “Four Sticks” z “Led Zeppelin IV”). Jest też bardzo wczesna wersja “When The Levee Breaks” z 1970 roku pod tytułem “If It Keeps On Raining”, inne miksy “The Wanton Song” i “In The Light” z sesji do “Physical Graffiti”. Znajdziemy również instrumentalny miks “Poor Tom” z 1970 roku.

Przypomnijmy, że zespół Led Zeppelin powstał w 1968 roku. Tworzyli go John Bonham, John Paul Jones, Jimmy Page i Robert Plant. Grupa stała się wielką legendą rocka i hard rocka. Płyty Led Zeppelin rozeszły się w ponad 300 mln egzemplarzy. W 1995 roku zespół wprowadzono do Rock & Roll Hall Of Fame.

Led Zeppelin po raz ostatni pojawili się na scenie w grudniu 2007 roku w londyńskiej O2 Arena, na koncercie ku czci Ahmeta Erteguna. Miejsce nieżyjącego Johna Bonhama zajął jego syn Jason. W styczniu 2014 roku Led Zeppelin zostali uhonorowani Grammy za dokumentujące wspomniany koncert wydawnictwo “Celebration Day”.

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu!
Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nasze artykuły w aplikacji Google News!