Giorgio Moroder i Abel Korzeniowski na Festiwalu Muzyki Filmowej

Giorgio Moroder
Giorgio Moroder fot. materiały prasowe © Wszelkie prawa zastrzeżone

Poznaliśmy program 10. Festiwalu Muzyki Filmowej, który odbędzie się między 17 a 23 maja w Krakowie. Udział potwierdzili m.in. Giorgio Moroder i Abel Korzeniowski. Usłyszymy też muzykę z “Władca Pierścieni”, “Titanica” i “Gwiezdnych wojen”.

Tegoroczne święto muzyki i filmu rozpocznie się 17 maja 2017 w Centrum Kongresowym ICE Kraków od koncertu monograficznego Abla Korzeniowskiego, jednego z najbardziej znanych na świecie polskich kompozytorów związanych z amerykańską fabryką snów, dwukrotnie nominowanego do nagrody Złotych Globów za muzykę do “Samotnego mężczyzny” Toma Forda oraz za soundtrack do “W.E.” w reżyserii Madonny.

Korzeniowski będzie gościem FMF już po raz drugi – podczas 6. edycji festiwalu (2013) jego utwory zabrzmiały na uroczystej Gali urodzinowej RMF Classic. Podczas wieczoru inaugurującego 10. FMF zabrzmią największe przeboje z jego filmowej kolekcji – obok “W.E” i “Samotnego mężczyzny” także “Romeo i Julia” Carla Carlei, “Escape from Tomorrow” Randy’ego Moore’a, niezwykle popularne tematy z serialu “Dom grozy” (“Penny Dreadful”) i muzyka z najnowszego filmu Toma Forda “Zwierzęta nocy”, nominowana do nagrody BAFTA 2016.

W Sali Audytoryjnej ICE Kraków Abel Korzeniowski sam poprowadzi Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej. Kompozytor będzie także gościem urodzinowej gali “All is Film Music” w Tauron Arenie Kraków i zadyryguje suitą z “Penny Dreadful”.

Drugiego dnia festiwalu (18 maja 2017) podczas pierwszego na świecie pokazu filmu “Niekończąca się opowieść” wykonanego z muzyką na żywo. Motywem przewodnim międzynarodowej wersji filmu jest tytułowa piosenka Giorgia Morodera, stanowiąca jeden z największych przebojów Limahla, “Never Ending Story”. Pozostałe tematy skomponował Klaus Doldinger, który w ICE Kraków pojawi się na scenie w roli wykonawcy i zagra na saksofonie. Towarzyszyć mu będzie niemiecki perkusista Curt Cress oraz muzycy zespołów Sinfonietta Cracovia i Cracow Singers. Całość poprowadzi niemiecki dyrygent Christian Schumann.

Festiwalowy piątek (19 maja 2017) rozpocznie klimatyczny fortepianowy koncert przepełniony rozpoznawalnymi tematami europejskiego kina. Wieczorem w Sali Teatralnej ICE Kraków odbędzie się druga odsłona cyklu “Cinematic Piano”, zainaugurowanego w ubiegłym roku przez polskiego pianistę Aleksandra Dębicza. W tym roku w kameralny świat muzyki filmowej przeniesie francuski pianista i kompozytor Jean-Michel Bernard – autor kilkudziesięciu ścieżek dźwiękowych (m.in. “Jak we śnie” Michela Gondry’ego czy “Paryż-Manhattan” Sophie Lellouche).

Giorgio Moroder na koncie ma ponad sto złotych i platynowych płyt, a w 2004 roku został uhonorowany miejscem w Dance Music Hall of Fame. Jego utwory wypełniają elektronicznym brzmieniem wiele hollywoodzkich produkcji, a jego twórczość miała duży wpływ na rozwój takich gatunków muzycznych jak new wave czy techno. Moroder zagra na festiwalowym dance party w plenerowej aurze starego dworca na Placu im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. W Krakowie przeniesie nas w świat elektroniki, muzyki dance i klasycznych brzmień ponad czterech dekad muzyki filmowej, m.in.: “Top Gun”, “Midnight Express”, “Człowiek z blizną”, “Flashdance”, “Niekończąca się opowieść”, usłyszymy także kultowe piosenki Davida Bowiego, Cher, Kylie Minogue i zespołu Daft Punk. Zabawę – zza konsoli – poprowadzi sam Giorgio Moroder.

Sercem tegorocznego festiwalu będzie jubileuszowa Gala Muzyki Filmowej “All is Film Music” w Tauron Arenie Kraków (sobota, 20 maja). Zdobywcy Oscarów – Howard Shore i Jan A.P. Kaczmarek – zabiorą widzów w sentymentalną podróż w czasie i przypomną najpiękniejsze wydarzenia w historii festiwalu. Zaprezentują nagrodzone tematy, zaś muzyka do filmu “Władca Pierścieni” symbolicznie zamknie ważną klamrą pierwsze dziesięciolecie FMF, cofając się do początków festiwalu w 2008 roku, gdy na krakowskich Błoniach po raz pierwszy w Polsce zabrzmiała na żywo muzyka z ekranizacji trylogii Tolkiena. Wszystko w brawurowym wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Pro Musica Mundi pod dyrekcją przyjaciela i ambasadora FMF Diego Navarro.

W niedzielę (21 maja), w samo południe, zgodnie z festiwalową tradycją zagra FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej – powołany do życia przez organizatorów FMF zespół, złożony z najbardziej utalentowanych uczniów krakowskich szkół muzycznych. Młodzi muzycy podejmą się tym razem nie lada wyzwania – w Centrum Kongresowym ICE Kraków, w czterdziestą rocznicę premiery filmu, wykonają kultową muzykę Johna Williamsa do space opery “Gwiezdne wojny” George’a Lucasa.

“Gwiezdne wojny” w wykonaniu FMF Youth Orchestra zabrzmią ponownie 23 maja 2017 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a we wrześniu na Wyspach Kanaryjskich wykona je tamtejsza orkiestra. Warto podkreślić, że aranżacje orkiestrowe powstały pod okiem samego Johna Williamsa.

Na finał jubileuszowej edycji FMF (niedziela, 21 maja) zaplanowano spektakularne wydarzenie: symultaniczny pokaz superprodukcji Jamesa Camerona “Titanic” z oscarową muzyką Jamesa Hornera wykonywaną na żywo.

W Tauron Arenie Kraków “Titanic” zabrzmi w pełnej wersji symfonicznej – Sinfoniettę Cracovię poprowadzi szwajcarski dyrygent Ludwig Wicki. Festiwalowa prezentacja superprodukcji Camerona zbiegnie się z 20. rocznicą premiery filmu.

Bilety oraz karnety na festiwalowe koncerty można będzie kupić od poniedziałku (23 stycznia) od godz. 12.00 za pośrednictwem portalu Eventim.pl oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków (za wyjątkiem InfoKraków w Balicach).

Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 21 zł do 100 zł, a karnety od 60 zł do 340 zł.

 

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

R E K L A M A » drewno kominkowe kwirynów