Ostróda Reggae Festival to czołowe polskie święto muzyki wywodzącej się z Jamajki. W 2017 roku odbywa się już po raz 17-sty. Ostróda z sukcesem udowadnia uniwersalizm treści niesionych przez reggae. Festiwal zyskał globalną markę, cenioną przez fanów i artystów w wielu miejscach świata i gromadzi międzynarodową publiczność – młodzież oraz całe rodziny z dziećmi.
Z małego dziedzińca ostródzkiego zamku, poprzez „Białe Koszary” do wyjątkowego terenu opustoszałej jednostki wojskowej w centrum miasta – „Czerwonych Koszar”, na przestrzeni czasu festiwal przeszedł długą drogę. Zawsze związany z pięknym mazurskim miastem, którego nazwa dla wielu ludzi stała się synonimem reggae.
Edycja 2016 zapisała się w pamięci obecnych wieloma pięknymi wydarzeniami muzycznymi, z koncertami międzynarodowych gwiazd pokroju Alborosie (Włochy/Jamajka), Tarrusa Riley’a (Jamajka), Dellé (Niemcy/Ghana), Jah9 (Jamajka), Katchafire (Nowa Zelandia) czy Nattali Rize (Australia/Jamajka).
Druga edycja jedynego na świecie międzynarodowego World Reggae Contest okazała się sukcesem i wypromowała nieznane szerzej zespoły. W tym roku konkurs przyciągnął uwagę 81 grup z 31 krajów świata, w tym wielu z tak odległych miejsc jak Jamajka, USA czy Brazylia. Zwycięzca, holenderska grupa The Dubbeez, w ramach głównej nagrody nagrywać będzie swój album na Jamajce.
Finał konkursu w ramach współpracy z największym na świecie portalem reggae, Reggaeville.com, transmitowany był na żywo w internecie dla kilkutysięcznej, międzynarodowej publiczności. W sieci można było również oglądać wywiady i konferencje z festiwalowego biura prasowego.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się DJ-sko/producenckie występy na scenie Green z wieloma zagranicznymi i krajowymi gwiazdami gatunku, jak i mniejsze sceny Yellow i Jah Love, które skutecznie uzupełniły artystyczną ofertę.
Jak co roku, w trakcie imprezy w budynku ostródzkiego amfiteatru odbyły się spotkania i projekcje filmowe w ramach Uniwersytetu Reggae oraz warsztaty tańca i gry na bębnach na molo. Na terenie festiwalu funkcjonowała kreatywna strefa aktywności dla dzieci oraz strefa chillout. Ze swoimi stoiskami obecne były pro-ekologiczne organizacje pozarządowe.
ORF niezmiennie cieszy się opinią imprezy kulturotwórczej – odkrywa nieznanych jeszcze w Polsce artystów, propaguje nowe zjawiska wokół reggae i edukuje.
Ostróda Reggae Festival 2016 ponownie zgromadził wielotysięczną publiczność i potwierdził swój status najważniejszego święta reggae w Polsce.
Profil festiwalu na FB polubiło już prawie 50.000 osób, a impreza obecna była w największych polskich mediach jak Onet czy TVP.
Ostróda Reggae Festival wywodzi się z organizowanego wcześniej Ost Rock Festival. Podczas dotychczasowych 16 edycji festiwalu na jego scenach miało miejsce wiele historycznych wydarzeń, reaktywacji kultowych zespołów, narodzin gwiazd czy występów najbardziej kluczowych artystów gatunku na świecie. M.in. dzięki trwającej od 5 lat stałej współpracy z TVP2 ORF stał się najbardziej rozpoznawalną marką reggae w Polsce i zaistniał w świadomości szerszej niż tylko fani jamajskiej muzyki.
Od lat festiwal współpracuje promocyjnie z największymi portalami jak Onet.pl czy Polskim Radiem. Był miejscem oficjalnych polskich obchodów 50-lecia niepodległości Jamajki i swoją obecnością niejednokrotnie zaszczycał go jamajski korpus dyplomatyczny.
Zaufanie publiczności znajduje odzwierciedlenie w zaszczytnym tytule „muzyczne wydarzenie roku”, od 2005 corocznie przyznawanym festiwalowi przez kilkutysięczną rzeszę czytelników magazynu reggae „Free Colours”. W serwisie Miasto Muzyki RMF Ostróda Reggae Festival wygrał głosowanie na wydarzenie roku 2009 w kategorii reggae.
Na Diplo.com ORF 2015 ujęty został w czołówce 13 najlepszych imprez reggae na świecie. Dużym powodzeniem cieszyły się relacje festiwalowe i transmisja video poprzez największy światowy portal związany z jamajską muzyką, Reggaeville.com
Organizatorzy ORF w 2014 uhonorowani zostali odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanymi przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był to pierwszy tego typu przypadek w wieloletniej historii polskiej sceny reggae. Miasto Ostróda (znane jako „Perła Mazur”) ze swoją atrakcyjną lokalizacją wśród jezior mazurskich jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki śródlądowej.
Dzięki temu infrastruktura hotelowo-turystyczna jest tu wyjątkowo rozwinięta. Ostróda Reggae Festival ze swoim relaksacyjnym charakterem i międzynarodową rozpoznawalnością jest jedną z najważniejszych stałych atrakcji sezonu turystycznego na Mazurach.
R E K L A M A » atrakcje na wesele