MUZOTAKTNEWSYMuzykaGeorge Michael: Posłuchaj nowej piosenki i zobacz film o muzyce

George Michael: Posłuchaj nowej piosenki i zobacz film o muzyce
G

REKLAMA
REKLAMA

Do sieci trafił numer „Fantasy”, będący efektem współpracy George Michael i Nile Rodgers. Jednocześnie ogłoszono datę premiery biograficznego filmu o wokaliście.

Nagrany pod koniec lat 80. utwór „Fantasy” miał się oryginalnie znaleźć na drugiej studyjnej płycie George Michael „Listen Without Prejudice Vol.1”. Co więcej, mógł to być nawet singel… ale z różnych powodów „zaginął w akcji” podczas wybierania ostatecznych utworów na tracklistę.

Skończył jako b-side amerykańskiej wersji singla „Freedom! ’90” i brytyjskiej edycji „Waiting For That Day”. Ale zawsze był jednym z ulubionych numerów George’a, wykonywanym m.in. podczas trasy „Cover To Cover” w 1991 roku, gdzie każdy z widzów na swoim siedzeniu znajdował darmową kasetę z tym utworem. „Fantasy” wróciło też do koncertowej setlisty dekadę później podczas trasy „25 Live Tour”.

Kiedy na początku 2016 roku George Michael planował reedycję „Listen Without Prejudice Vol.1” wraz z niedostępnym wcześniej komercyjnie koncertem MTV Unplugged, „Fantasy” było pierwszym i oczywistym wyborem na singel promującego to wydawnictwo.

REKLAMA

George skontaktował się z Nile’em Rodgersem, liderem grupy Chic i producentem przebojów takich gwiazd jak David Bowie, Madonna czy ostatnio także Daft Punk, aby „tchnął w utwór jeszcze więcej brzmienia funk, niż ten już w sobie miał”. Obaj artyści mówili tym samym językiem artystycznym, byli z jednej muzycznej bajki – a reszta jest już historią, której posłuchać można pod koniec wpisu.

Udostępniony właśnie utwór „Fantasy (feat. Nile Rodgers)” znajdzie się na dwupłytowej wersji płyty „Listen Without Prejudice Vol.1 / MTV Unplugged”, która do sprzedaży trafi 20 października. Ukazujący się pod tym samym tytułem 4-płytowy box zawierać będzie kod do pobrania utworu w wersji cyfrowej. Na rynek trafi też zremasterowana wersja „Listen Without Prejudice Vol.1” na winylu.

Warto dodać, że na ten oryginalnie wydany w 1990 roku drugi studyjny album George’a składają się utwory niemal w całości skomponowane, zaaranżowane i wyprodukowane przez samego artystę – w tym takie przeboje jak wspomniany „Freedom! ’90”, „Praying For Time”, „Waiting For That Day” czy „Cowboys and Angels”. Nakręcony w 1996 roku koncert z serii MTV Unplugged to z kolei przegląd największych hitów Wham! i trzech pierwszych płyt George’a – zawiera największe hity Wham! oraz piosenki z albumów „Faith”, „Listen Without Prejudice Vol. 1” oraz „Older”. George Michael sprzedał do tej pory 120 milionów płyt i na zawsze pozostanie jednym z najważniejszych wokalistów muzyki pop na świecie.

Z okazji premiery nowej płyty 1 listopada stacja Canal + w Polsce wyemituje film „Freedom”, w którym narratorem jest sam George Michael.

Oprócz niego, zobaczymy tu także takich artystów jak Stevie Wonder, Elton John, Liam Gallagher, Nile Rodgers, supermodelki z teledysku „Freedom! ’90” (Naomi Campbell, Cindy Crawford, Christy Turlington, Tatjana Patitz i Linda Evangelista), Mary J. Blige, Tony Bennett, Mark Ronson a także Jean-Paula Gaultiera, Kate Moss, Jamesa Cordena i wielu innych. George pracował nad filmem do samych Świąt Bożego Narodzenia w 2016 roku i jest to jego ostatnie dzieło.

▸ Przeczytaj również: Taylor Swift: Nowy singiel zdetronizował mega hit Despacito

George Michael zmarł 25 grudnia 2016 roku. Miał 53 lata.

Anglik naprawdę nazywał się Georgios Kyriacos Panayiotou. Zasłynął występując w duecie Wham!, który współtworzył z Andrew Ridgeleyem. Wśród hitów formacji były „Wake Me Up Before You Go-Go”, „Everything She Wants” czy „Careless Whisper”. Solową karierę zaczął w drugiej połowie lat 80. Jego najważniejsze dzieła to „Faith” i „Listen Without Prejudice Vol. 1”. Płyty muzyka rozeszły się w nakładzie ponad 100 milionów egzemplarzy.

Nile Rodgers to jeden z najbardziej wpływowych producentów muzycznych. W ciągu niemal czterdziestoletniej aktywności współpracował m.in. z Davidem Bowiem, Madonną oraz Grace Jones. Przypomniał o sobie za sprawą krążka „Random Access Memories” Daft Punk z 2013 roku. Można go też usłyszeć na wydanych w 2015 roku płytach Bryana Ferry, „Avonmore” czy Duran Duran, „Paper Gods”.

zespoły weselne

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA