MUZOTAKTNEWSYGwiazdyPaszporty Polityki 2017: Jagoda Szelc i Hańba laureatami! Kto jeszcze?

Paszporty Polityki 2017: Jagoda Szelc i Hańba laureatami! Kto jeszcze?
P

Za nami gala Paszporty Polityki 2017. Kto otrzymał statuetki? Nagrody otrzymali m. in.: Jagoda Szelc, Marcin Wicha, Michał Borczuch, Norman Leto, Justyna Freszel, zespół Hańba! oraz Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko z Bloober Team.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo

Rozdano Paszporty Polityki. W kategorii film prestiżową nagrodę otrzymała Jagoda Szelc. Wśród reprezentantów muzyki popularnej wyróżniono Hańbę!. Kto jeszcze zdobył nagrodę?! Sprawdź już teraz na MUZOTAKT.pl

Paszporty Polityki 2017: Jagoda Szelc doceniona została za niezależność, świeżość spojrzenia, artystyczną konsekwencję i wyjątkowo oryginalny sposób ukazania świata na krawędzi w filmie “Wieża. Jasny dzień”.

REKLAMA

To pełnometrażowy debiut fabularny absolwentki reżyserii PWSFTviT w Łodzi. “Wieża. Jasny dzień” to obraz wyrastający z kina gatunkowego. Podejmuje temat odbudowywania siostrzanych relacji, a później stopniowo zamienia się w rozsadzającą ramy metaforę filozoficzno-religijną o nawiedzeniu i mroku.

Zespół Hańba! otrzymał Paszport Polityki za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.

Krakowska formacja Hańba (pierwotnie Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!) zadebiutowała w 2013 roku.

Materiały promocyjne partnera

Krytyka docenia oryginalność zespołu, który umiejętnie łączy folkowopunkową muzykę z estetyką lat 30. XX wieku. W 2014 roku Hańba! zdobyła nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W sierpniu 2017 roku wydali album “Będą bić!”, na którym uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

Laureatów poznaliśmy podczas uroczystej 25. gali Paszporty Polityki 2017: w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

Paszporty Polityki to nagroda przyznawana przez tygodnik “Polityka” od 1993 roku. Od 25 lat wręczana każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 roku, kultura cyfrowa.

Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.

▸ Przeczytaj również: David Bowie dziś by skończył 71 lat! (posłuchaj nowej wersji Let’s Dance)

https://www.instagram.com/p/BdvhK4SAt1s/

https://www.instagram.com/p/BdvaBS-j6BS/

zespoły weselne

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA