Kupujemy pierwszą gitarę – czym się kierować przy wyborze?

Kupujemy pierwszą gitarę - czym się kierować przy wyborze?
fot. materiały prasowe © Wszelkie prawa zastrzeżone

Chęć nauki gry na gitarze pojawia się najczęściej pod wpływem impulsu. Dobry koncert, zdolny kolega, koleżanka, która twierdzi, że uwielbia gitarzystów. Tyle wystarczy, by zapadło postanowienie: kupuję gitarę. Tylko jaką?

Nauka gry na gitarze

Żyjemy w czasach, gdy wszelka wiedza dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy włączyć internet, by znaleźć szczegółowy opis poszczególnych chwytów, zasad, których trzeba się trzymać, instrukcje przydatne początkującym. Ba! W sieci na pewno znajdziemy także filmiki instruktażowe. Teoretycznie wystarczy popatrzeć, popróbować i można wymiatać jak gitarzysta Iron Maiden. Teoretycznie. W praktyce młodzi adepci gry na gitarze, którzy wybrali tę drogę, po kilku miesiącach dochodzą do wniosku, że gitara to nie jest ich powołaniem. Powód jest prosty. Taka chaotyczna nauka nie przynosi żadnych efektów. Jeśli naprawdę chcemy grać na gitarze, musimy kupić instrument odpowiedni do nauki i znaleźć kogoś, kto krok po kroku wprowadzi nas w technikę gry. Liczy się systematyczność, wytrwałość i cierpliwość. Nie od razu Kraków zbudowano.

Właściwie nie ma dolnego limitu wieku, w którym można rozpocząć naukę gry. Wystarczy, że dziecko jest w stanie swobodnie chwycić gitarę. Dla młodszych dzieci wybiera się gitary w mniejszych rozmiarach.

Jaką gitarę wybrać na początek?

Ilu gitarzystów, tyle teorii. Jedni twierdzą, że na początek koniecznie akustyczna z nylonowymi strunami, inni, że to nie ma znaczenia. Są i tacy, którzy będą się upierali, że rodzaj gitary zależy od rodzaju muzyki, jaką chcemy grać. Ponoć nie wypada grać metalu na gitarze klasycznej. Ale, o ironio, klasykę na elektrycznej już można. Z kolei akustyczna teoretycznie najlepiej nadaje się do repertuaru rozrywkowego. To taka gitara, którą zabieramy na wakacje.

Jak to wygląda w praktyce? Na każdej gitarze na pewno uda się nauczyć grać, jeśli podejdziemy do tego w odpowiedni sposób. W końcu przy grze obowiązują podobne zasady – strojenie, chwyty, układ dźwięków na gryfie. Różnice pojawią się w rozmiarach, co znacząco wpłynie na technikę gry. Dlatego warto wiedzieć dokładnie, czym owe gitary różnią się między sobą.

Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest pożyczyć gitarę na kilka dni, być choć w przybliżeniu dowiedzieć się, czego szukamy.

Gitara klasyczna

Wyróżnia się kształtem i wielkością. Niby detal, ale ma duże znaczenie, kiedy zaczniemy na niej grać. Dobrej jakości gitara klasyczna jest bardzo lekka, co też na pewno ma znaczenie dla początkujących gry, szczególnie młodszych. Gryf jest szerszy o około centymetr od gryfu w gitarze. Niby nie dużo, ale przy przesiadce na inną gitarę, da się to odczuć. Osoby o krótkich palcach mogą mieć problem z wygodnym graniem. Jednak tym, co na pewno wpadnie w oko, są struny. Przyjęło się w gitarze klasycznej stosować struny nylonowe. To też przemawia za tym, by od gitary klasycznej rozpocząć naukę gry. Są delikatniejsze i nie poranią opuszek palców. Jednak trzeba pamiętać, że nylonowe struny wydają inne dźwięki niż metalowe. Są bardziej soft niż hard.

Gitara akustyczna

Im lżejsza, tym lepsza. Ciężkie pudło rezonansowe najpewniej zostało wykonane z grubej sklejki, co niestety będzie miało negatywny wpływ na wydawane przez nie dźwięki. Jeśli gitara jest droga, prawdopodobnie nie została wykonana ze sklejki, tylko z litego drewna. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na jej ciężar.

Gitara akustyczna jest młodszą siostrą gitary klasycznej. Główna różnica zasadza się w wielkości pudła rezonansowego i strunach. W gitarze akustycznej struny są metalowe, niezbyt cienkie. Taki zabieg ma na celu wzmocnienie efektu rezonowania dźwięku. Z podobnego powodu powiększono samo pudło. W gitarach akustycznych zastosowano wycięcie w dole pudła, co ma być wygodniejsze przy graniu wysokich dźwięków i partii solowych. Wiadomość istotna dla tych, którzy już umieją grać i wiedzą, do czego będzie im służyła gitara. Początkujący gitarzyści raczej nie odniosą korzyści z takiej budowy instrumentu.

Gitara elektryczna

Chyba najpopularniejszy obecnie rodzaj gitar. Szczególnie dla gitarzystów, którzy stawiają na coś więcej, niż grę amatorską. Na takiej gitarze gra się stosunkowo lekko, wydobycie głośnego dźwięku należy do wzmacniacza, nie zaś samego gitarzysty. O gitarach elektrycznych mówi się, że są najlepsze do grania heavy metalu, rocka i innych gatunków muzycznych wymagających ciężkiego, mocnego brzmienia. Nie poleca się ich do grania repertuaru klasycznego, aczkolwiek ci, którzy się na to porwali, nieraz zebrali zasłużone oklaski.

W gitarze elektrycznej nie istnieje klasyczne pudło rezonansowe, dźwięk wydobywany ze strun wzmacniany jest polem magnetycznym. Dlatego do gitary elektrycznej niezbędny jest wzmacniacz, bez niego instrument będzie bezużyteczny. O ile sama gitara elektryczna może nie powalać ceną, to dobry wzmacniacz do tanich nie należy. Chociażby ze względu na koszty warto rozważyć, czy gitara elektryczna to dobry wybór na początek.

Historia gitary elektrycznej jest stosunkowo krótka. Liczy sobie mniej niż sto lat.

Gitara basowa

Jej historia rozpoczęła się po Drugiej Wojnie Światowej. Gitara basowa jest uznawana za jeden z najmłodszych instrumentów na świecie. Pierwsze gitary basowe miały cztery struny, jednak współcześnie nie jest to normą. Można spotkać także pięcio i szcześciostrunowe „basy”. Gitara basowa jest dzieckiem gitary elektrycznej i kontrabasu. Z kontrabasem łączy ją strojenie i zakres dźwięków, z gitarą – sposób trzymania i grania. Gitarzysta basowy w zespole odpowiedzialny jest za sekcję rytmiczną utworu. Niezwykle rzadko zdarzają się solówki napisane na bas. Warto o tym pamiętać, gitarzyści basowi stanowią raczej tło, niż front zespołu. Ich rola jest nie do przecenienia, jednak… mało kto o tym pamięta.

Jak kupować pierwszą gitarę?

Fachowcy twierdzą, że niezbędna jest osobista wizyta w sklepie. Instrument trzeba wziąć do ręki i „poczuć”. Jeśli gitara nie leży dobrze w dłoniach, mamy problem z wydobyciem dźwięku, przeszkadza duże pudło rezonansowe, to trzeba szukać dalej. Istotne jest także wykonanie gitary. Gryf powinien być prosty, a progi nie mogą wystawać poza jego krawędź. Klucze powinny się lekko obracać. Wierzch gitary nie może być popękany. Te niby drobiazgi będą miały duży wpływ na jakość wydawanych dźwięków. Początkującemu gitarzyście na pewno nie będzie łatwo dokonać jednoznacznego wyboru, dlatego poleca się, by na zakupy zaprosił kogoś, kto ma już doświadczenie w tej dziedzinie. Zwróci uwagę na te niuanse, o których początkujący nawet nie pomyśli.

▸ Przeczytaj również: Najbardziej dochodowa trasa Taylor Swift (ZDJĘCIA)

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu! Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? Obserwuj nas w oficjalnej aplikacji Google News!