Nowy singiel – Jedna ręka nie klaszcze zespołu Koniec Świata promuje wydaną 15 stycznia płytę God Shave The Queen, siódmy studyjny album katowickiej grupy.

Na krążku wydanym nakładem firmy Lou & Rocked Boys znalazło się 12 nowych kompozycji, które wręcz urywają wszystkie możliwe zawory bezpieczeństwa oraz burzą wszystko, co jeszcze nie zostało wyburzone. Trąby wraz z sekcją dętą kruszą mury parlamentarnych zamków a rock’n’rollowe gitary warczą niczym wygłodniałe psy na swoich oligarchicznych panów. Sekcja rytmiczna pulsuje niczym czysta, błękitna krew w ciele księżniczki Carmen, a harmoszka niczym katarynka gra na rogu Marszałkowskiej podczas obchodów Święta Niepodległości. Tekstowo jest jak zawsze w „końcoświatowym” kajeciku czyli po polsku, politycznie, społecznie, piracko, po szyję utopione w balangowej miłości, którą to sprayem na murze wytatuował sam Banksy. Ta płyta otwiera drzwi do sypialni niejednej królowej!

Koniec Świata to absolutna czołówka alternatywnego rocka w Polsce, to rock&rollowo-folkowa wizytówka Śląska. Od 2000 roku raczą nas doskonałą mieszanką elektryzującego rock’n’rolla połączonego z folkiem a to wszystko nasycone elementami reggae czy też punk rocka który gdzieś zawsze pobrzmiewał w muzyce Końca Świata choć pewnie bardziej z racji korzeni niż ideologii.

Zespół powstał w styczniu 2000 roku w Katowicach z inicjatywy Jacka Stęszewskiego (śpiew, gitara). Po siedmiu miesiącach muzykowania, Koniec Świata nagrał swoją pierwszą kasetę pt. “Korzenie” w studiu “Clash” we Wrocławiu, która została wydana przez wydawnictwo “Zima”. To przyczyniło się do tego, że Koniec Świata zaczął coraz więcej koncertować, pojawiać się na znanych festiwalach, takich jak: Afryka w Toruniu, Warszawski Festiwal Reggae, czy też Winter Reggae w Gliwicach tak, aż do lipca 2001, gdy grupa postanowiła nagrać swój drugi materiał.

Ten projekt był ambitniejszy od pierwszego, bardziej przemyślany, z rozbudowaną sekcją dętą. Drugi album nosi tytuł “Symfonia na Sprzedaż” i ukazał się w marcu 2002 roku. Po nagraniu drugiej płyty Koniec Świata zagrał kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce min: wystąpił na IX Przystanku Woodstock oraz w 2003 wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową obejmującą większe miasta Polski.

W 2005 roku Koniec Świata wydał kolejną płytę pt. “Kino Mockba”, tym razem wydawnictwem oraz dystrybucją zajmuje się Lou & Rocked Boys c/o Rockers Publishing z Wrocławia. Album okazał się najlepszym wydawnictwem w dotychczasowej, krótkiej historii zespołu. Utwór „Granat w plecaku” został nominowany do nagrody przyznawanej przez Radio Bis „Bisery 2005” w kategorii „najciekawszy tekst”.

Rok 2006 Koniec Świata spędził na koncertowaniu, wystąpił po raz kolejny na XII Przystanku Woodstock i Festiwalu w Jarocinie, XX leciu Farben Lehre oraz na XIX urodzinach Pidżamy Porno.

Wrzesień 2007 roku przyniósł czwarte wydawnictwo Końca Świata – zawierający 12 kompozycji album „Burgerbar” oraz klip promujący płytę do utworu „Wystarczy, że serce mi bije”. Płyta zajęła 5 miejsce w plebiscycie Antyradia na najlepszą płytę 2007 roku. Początek 2008 roku przynosi kolejne sukcesy zespołu. Koniec Świata zostaje zaproszony przez Jurka Owsiaka na główny koncert WOŚP w Warszawie pod Pałacem Kultury. Zespół wystąpił jako jedna z głównych gwiazd koncertu transmitowanego przez TVP2.

Kolejna płyta zespołu „Oranżada”, ukazała się w kwietniu 2010 r. tradycyjnie już w zaprzyjaźnionej, wrocławskiej „stajni” Lou & Rocked Boys. Ciekawostką na płycie jest gość Tomasz Kłaptocz (były wokalista zespołu Akurat, obecnie udzielający się w zespole Buldog), którego można usłyszeć w tytułowym utworze “Oranżada”.

Rok 2011 to świętowanie X lecia zespołu i pierwsza składankowa płyta zespołu podsumowująca niejako ten etap działalności. A przy okazji okazało się iż kapela ma nieco inną wizję co do zawartości albumu, niż zaprzyjaźniony z nimi wydawca (Sławek Świdurski). Koniec końców – ukazały się………dwie wersje tej płyty!!! Pierwsza kompilacja best wizją zespołu, a druga – selekcją wydawcy. Tracklisty różne, choć co do niektórych utworów są zgodni.

W 2012 roku ukazała się kolejna płyta zespołu – Hotel Polonia, na którą wszystkie teksty napisał Jacek Stęszewski. Zespół zdążył już przyzwyczaić fanów do specyficznych, bardzo rozległych tematycznie i często zabawnych tekstów, na płycie znalazły się tematy takie jak miłość, życie w metropolii zawieszonej gdzieś poza czasem i przestrzenią, ale także odwołania do szeroko pojętej kultury masowej (Nohavica, Zaorski), jak i wysokiej oraz życia politycznego. KONIEC ŚWIATA poszerzył muzyczne emploi włączając w swoją tradycyjną rock&rollowo-folkową mieszankę elementy tanga, reggae, tradycyjnej muzyki szkockiej, a nawet rocka kalifornijskiego.

W 2015 roku zespół obchodził swoje 15 urodziny. Z tej okazji ukazała się składanka z ich największymi przebojami na czerwonym i czarnym winylu oraz później na płycie CD. Tym razem krążek był niespodzianką dla zespołu, więc ukazał się w jednej wersji.

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu!
Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nasze artykuły w aplikacji Google News!