MUZOTAKTKsiążki muzyczneObywatel Jack, czyli cała prawda na temat Jacka White'a

Obywatel Jack, czyli cała prawda na temat Jacka White’a
O

REKLAMA
REKLAMA

24 lipca do naszych księgarni trafi biografia Jacka White’a autorstwa Nicka Hasteda – „Obywatel Jack. O tym, jak Jack imperium z bluesa zbudował”.

Wydawnictwo „Obywatel Jack. O tym, jak Jack imperium z bluesa zbudował” zgłębia buntownicze życie wyrzutka dorastającego w zrujnowanym Detroit, któremu pisane było stać się ekscentryczną gwiazdą rocka i założycielem wyjątkowo ważnej, niezależnej wytwórni płytowej.

Od niczym (poza datą – 11 września 2001 roku) niewyróżniającego się koncertu w klubie w Arkansas po anarchiczny, ogłuszający występ na festiwalu Glastonbury w 2005 roku – oto pełna, nieprawdopodobna opowieść o losach Johna Gillisa, znanego również jako Jack White, samozwańczego agent provocateur rocka.

REKLAMA

Książka opowiada o jego muzycznych fascynacjach, związku z Meg White (której nazwisko przyjął w dniu ślubu); przytacza wywiady z muzykami, z którymi pracował, m.in. Neilem Youngiem, Seasick Steve’em i Brendanem Bensonem; oraz przedstawia szczegółowy opis wszystkich albumów The White Stripes, The Raconteurs, The Dead Weather i solowych nagrań Jacka White’a. Przepełniona nastrojowym klimatem, miarodajna pozycja.


Przeczytaj również: Ed Sheeran – drugi koncert w Polsce (pierwszy wyprzedany w godzinę)

Opowieść o niezwykłej muzycznej podróży człowieka, który stał się jedną z najbardziej fascynujących postaci muzyki rockowej XXI wieku.

– John Anthony Gillis urodził się pod tym adresem (Ferdinand Street 1203) 9 lipca 1975 roku jako dziesiąte dziecko i siódmy syn Teresy i Gormana Gillisów – czytamy fragment książki.

– Nadano mu imię po Janie Chrzcicielu, rodzina jednak szybko zaczęła wołać na niego „Jackie”. Był dzieckiem „na doczepkę”, jak sam dziś wspomina, na pewno nieplanowanym przez czterdziestopięcioletnią w chwili porodu matkę. Najmłodszy z jego rodzeństwa urodził się siedem lat wcześniej, najstarszy w 1957 roku.

Jack White to amerykański rockman o polskich korzeniach. Rodzina jego matki pochodziła z Polski, on sam urodził się w Detroit. Sukces i uznanie zdobył, współtworząc duet The White Stripes, którego przebój „Seven Nation Army” wybrzmiewa na wszystkich stadionach sportowych.

Artysta współtworzy również kapele The Raconteurs i The Dead Weather oraz stoi na czele wytwórni Third Man. Ostatnio otrzymał nominację do Grammy za nagrany z Beyoncé numer „Don’t Hurt Yourself”. Jego ostatni solowy longplay to „Lazaretto” z czerwca 2014 roku.

Nick Hasted pisze o muzyce, filmie, książkach i komiksach dla „The Independent”, „Uncut”, „Classic Rock”, „Jazzwise” i „The Arts Desk”. Jest autorem dwóch książek, opublikowanych w wydawnictwie Omnibus: „The Dark Side of Eminem” oraz „You Really Got Me: The Story of The Kinks”. Mieszka w Brighton.

POSŁUCHAJ UTWORU
JACK WHITE – THE ROSE WITH THE BROKEN NECK

Tekst piosenki
Jack White – The Rose With The Broken Neck
Lonely I see
Lonely I need
Lonely I feel
And lonely I bleed
Lonely I trust
And lonely I must
Be the rose with the broken neck
The plow on the farm
The train on the track
The tracks on my arm
The train in the wreck
That’s when they all sing this song
About when you are all alone
In your home with the broken neck
Help myself to a drink
Help myself to the sink
The dogs start to moan
And the crows start to beg
At my eyes lay down at the ground
And it shows
On the rose with the broken neck
Lonely I see
Lonely I need
Lonely I feel
And lonely I bleed
Lonely I trust
And lonely I must
Be the rose with the broken neck

R E K L A M A » zespoły weselne

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA