MUZOTAKTKsiążki muzyczneRepublika - Książka o zespole wkrótce w sklepach

Republika – Książka o zespole wkrótce w sklepach
R

REKLAMA
REKLAMA

7 grudnia ukaże się książka Leszka Gnoińskiego „Republika. Nieustanne tango”. To pierwsza pełna monografia legendarnego zespołu i rockowy portret jego pokolenia.

W kwietniu minęło 35 lat od pierwszego koncertu zespołu Republika, a 22 grudnia minie piętnaście lat od przedwczesnej śmierci Grzegorza Ciechowskiego.

Zespół stworzyli Grzegorz Ciechowski (śpiew, flet, instrumenty klawiszowe), Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara), Paweł Kuczyński (gitara basowa). Pierwsi na naszym rynku o tak wyrazistym, zaplanowanym w najdrobniejszych szczegółach wizerunku. Czarno-białe pasy, charakterystyczne logo napisane specjalnie wymyśloną przez menedżera Andrzeja Ludewa czcionką nazwaną „republikaryca”, niezwykłe koncerty i fanatyczne wręcz uwielbienie fanów.

REKLAMA

„Repubika. Nieustanne tango” opisuje, jakie zmiany przechodził zespół i jak sobie z nimi radził, jak funkcjonował w trudnych warunkach lat 80., a jak w okresie wielkich zmian zachodzących w naszym kraju w latach 90. (już z Leszkiem Biolikiem, który zastąpił Kuczyńskiego). Ta książka to także opowieść o tym, jak się rozchodzą artystyczne drogi twórców.

Na kanwie opowieści o zespole i niełatwej, poddawanej próbom – artystycznym, towarzyskim i wreszcie finansowym – przyjaźni między muzykami, autor snuje wiele innych wątków. Charakteryzuje rozpadający się „Kombinat”, czyli PRL lat osiemdziesiątych, gdzie młodzi muzycy ścigali się w pomysłach, by nie iść do wojska i opowiada o „Nieustannym tangu” przemysłu rozrywkowego w czasach, gdy produkcja longplaya potrafiła trwać dwa lata; relacjonuje wiele „Syberii” w urzędzie cenzorskim, barwnie opowiada o „Białej fladze”, której bynajmniej nie zamierzali wywieszać młodzi twórcy w zderzeniu z siermiężną rzeczywistością PRL i przywołuje mnóstwo postaci drugiego planu – realizatorów, animatorów, filmowców, aktorów, krytyków.

Książka jest także kopalnią anegdot i próbą wyjaśnienia wielu mitów i nieporozumień. Czy udział w słynnym koncercie Rock Blok był rodzajem kolaboracji z władzą? Dlaczego Republika nie zrobiła kariery za granicą? Co robią dziś dawni „Fanatycy ognia”? Czy wciąż wracają do tych nagrań, dawnych, ale nie starych, choć „Telefony” stały się komórkami i zmienił się „Układ sił”? Przecież „Młodość” też nigdy się nie zestarzeje.

– Lata 80. zeszłego stulecia to okres solidarnościowej rewolucji – mówią Kora i Kamil Sipowicz. – Ta rewolucja miała swój soundtrack. Zadbały o to grupy rockowe: Maanam, Perfect, Brygada Kryzys, Kult, Lombard i Republika. Ta ostatnia zrobiła to w adekwatnym kafkowsko-orwellowskim stylu. Solidarność się skończyła. Muzyka pozostała.

Leszek Gnoiński to dziennikarz muzyczny, autor książek, reżyser. Spod jego pióra wyszły „Raport o Acid Drinkers” (1996), bestsellerowy „Kult Kazika” (2000), „Myslovitz. Życie to surfing” (2009), „Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora” (2014).

Jest też współautorem „Encyklopedii polskiego rocka” (cztery wydania), a także książki o zespole Farben Lehre (2015). Współtworzył głośny film „Beats of Freedom – Zew wolności” (2010), „Jarocin, po co wolność” (2016), „Fugazi – centrum wszechświata” (2016), a także dwie serie: „Historia polskiego rocka” (2009) i „Historię festiwalu w Jarocinie” (2014).

3 grudnia o godz. 12:00 zapraszamy na spotkanie z autorem książki Leszkiem Gnoińskim podczas 25. Wrocławskich Targów Dobrych Książek w Hali Sulecia. Spotkanie odbędzie się na stoisku nr 1 – Wydawnictwa Agora.

https://www.youtube.com/watch?v=F_dt-yQLRCY

 

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco!

R E K L A M A » drewno kominkowe kwirynów

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA