Scorpions: Lonsome Crow – od tego się wszystko zaczęło!

Scorpions
fot. materiały prasowe © Wszelkie prawa zastrzeżone

9 lutego mija dokładnie 46 lat od debiutu płytowego Scorpions! Chociaż ze składu, który nagrał Lonesome Crow, przetrwali jedynie Klaus Meine oraz Rudolf Schenker, niemiecka legenda do dziś nagrywa i wypełnia największe hale, czego najlepszy dowód będziemy mieć już 29 lipca w łódzkiej Atlas Arenie.

Debiutancki album Scorpions po dzień dzisiejszy pozostaje najwybitniejszym artystycznym dokonaniem zespołu i jednym z muzycznych arcydzieł lat siedemdziesiątych. Mimo, że od jego premiery minęło już kilkadziesiąt lat, muzyka ta wcale się nie zestarzała i wciąż słucha się jej fantastycznie.

Jest to jedyny album nagrany z Michaelem Schenkerem w roli gitary prowadzącej. Wkrótce po zarejestrowaniu materiału, muzyk upuścił szeregi grupy i dołączył do UFO.

– Przy albumie Lonsome Crow, byliśmy po prostu młodym zespołem, który próbował znaleźć swoją drogę, znaleźć swój styl artystyczny, który z kolei miał odnaleźć DNA Scorpions. Była ballada „In Search of the Peace of Mind”, a także przełomowy, rockowo-psychodeliczny utwór zatytułowany „I’m Goin’ Mad”, gdzie Michael Schenker wykonał genialną solówkę. Byliśmy po prostu młodym zespołem, składającym się z utalentowanych chłopaków, który kompletnie nie miał pojęcia, gdzie ma z tym wyjść.

Przy kolejnym albumie – „Fly to the Rainbow” – zaangażowaliśmy Uli Roth, który był pod wpływem Hendrixa, a także Rudolfa. Ja z kolei zacząłem pisać teksty do utworów. Kiedy Matthias Jabs dołączył do zespołu, w końcu odnaleźliśmy nasz styl: szybkie riffy, genialne melodie, a obok tego pełne siły ballady – powiedział Klaus Maine.

Producentem płyty Lonsome Crow był Conny Plank, znany ze współpracy z takimi zespołami, jak Kraftwerk, Neu! czy polskim zespołem SBB.

Lonesome Crow to zupełnie inny Scorpions niż ten, który wszyscy znamy i kojarzymy. Inny niż ten „klasyczny” i inny nawet niż ten „alternatywny” z Ulrichem Rothem. Jest to oblicze Scorpions, o którym zapomniał… sam zespół. Warto mieć tego świadomość, zanim zabierzemy się za pierwsze przesłuchanie.

Scorpions wystąpią 29 lipca 2018 roku w łódzkiej Atlas Arenie.

Wejściówki na to wydarzenie można kupować za pośrednictwem stron bilety.imprezyprestige.com i eBilet.pl oraz w salonach sieci Empik w całym kraju. Koncert organizuje agencja Prestige MJM.

▸ Przeczytaj także: Siostra Godlewska w teledysku “Taka niunia”

zespoły weselne