MUZOTAKTNEWSYLifestyleZastosowanie muzykoterapii w leczeniu depresji

Zastosowanie muzykoterapii w leczeniu depresji
Z

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Przez lata opracowano wiele różnych metod walki z depresją – było to konieczne, ponieważ osób chorych przybywa i niestety nie u każdego sprawdzi się to samo.

Niektórzy pacjenci dobrze reagują na psychoterapię – ale inni w ogóle nie chcą rozmawiać o swoich problemach i wtedy trudno jest do nich w jakikolwiek sposób dotrzeć. Czasami osoba chora decyduje się skorzystać z farmakologii – a może też walczyć z depresją lekoodporną i wtedy trudno jest znaleźć szybkie rozwiązanie problemu. 

REKLAMA

Ważne jest to, aby słuchać pacjenta, który jasno przekazuje, że dana metoda u niego w ogóle się nie sprawdza. Nie ma tutaj nawet znaczenia to, czy taki człowiek próbuje się w to angażować lub od razu rezygnuje w wyniku uprzedzenia – tak czy inaczej oznacza to, że konieczna będzie zmiana. Nie da się nikogo zmusić do leczenia depresji – a na pewno nie do tego, aby chciał samodzielnie sobie pomóc. Jednym z nowatorskim rozwiązań jest obecnie muzykoterapia, więc warto to przetestować, jeśli pojawiają się faktycznie problemy z zaakceptowaniem innych metod przezwyciężania depresji.

Czy muzyka faktycznie może pomóc?

Prawdą jest to, że jeżeli uda nam się znaleźć jakiś sposób, aby poczuć się lepiej w naszej depresji i jest to bezpiecznie oraz legalne – nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby rezygnować. Na takiej właśnie zasadzie pomocna może okazać się muzyka. Czy sprawdzi się to u każdego chorego? Niekoniecznie. Jeżeli jednak pomoże to już nawet jednej osobie to warto potem testować taki sposób u innych. Muzyka ma na pewno wpływ na nasze emocje i może mieć działanie relaksacyjne. Osoby walczące z depresją mogą wykorzystać muzykę do tego, aby się uspokoić i zwalczyć lęk – a najlepsze jest w tym to, że przecież muzyka może nam łatwo towarzyszyć w każdej sytuacji.

Wybierana przez nas muzyka ma dla nas zwykle jakieś znaczenie – jest znajoma i zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. To bardzo istotne, aby człowiek z depresją posiadał jakiś uniwersalny sposób na to, aby nawet w najtrudniejszej sytuacji – być w stanie zapanować nad strachem i poczuciem bezradności. Może nam to nawet uratować życie.

Nie bój się szukać pomocy

Zbyt często specjaliści skupiają się tylko i wyłącznie na psychoterapii lub na lekach – nie ma w tym nic złego, ale wiemy już przecież, że każdy człowiek z depresją potrzebuje trochę innego podejścia. Nie da się leczyć dwóch osób w dokładnie taki sam sposób – przyczyna problemu jest inna, przebieg choroby także. Muzykoterapia powinna być traktowana tak samo, jak rozmowa z psychologiem – warto przynajmniej sprawdzić, jak pacjent na to zareaguje.

Sprawdź mapę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Zobaczcie również: 

 Jak zrobić dobre selfie?
▸ Plakaty z filmów i seriali – każdy kinomaniak powinien mieć choć jeden

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA