Po skandalicznym występie zespołu Elektryczne Gitary podczas 53. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, skończyła się cierpliwość wobec ponad 26-letnich wybryków muzyków. We wrześniu ukaże się biografia kapeli.

Zdemaskuje ona wszystkie antysystemowe elementy, regularnie przemycane przez członków Elektrycznych Gitar do polskiej kultury.

Do tej pory wybryki panów Sienkiewicza Jakuba, Łojka Piotra, Grochowalskiego Tomasza oraz pozostałych artystów wchodzących w skład zespołu były tolerowane. Nie ingerowano, gdy w piosence „Jestem z miasta” natrząsano się z prostego ludu polskiej wsi.

Mimo uszu puszczono piosenkę o Leninie Włodzimierzu Ilijczu, podobnie jak cytowanie Marksa Karola i opowieści o widmie krążącym nad Europą. Mimo bezpardonowego ataku na polskie wartości i polską rodzinę (w piosence „Tatusia) oraz prowokacyjnie wyrażanej pseudoeuropejskości i podkreślanie swojej postępowości (w piosence „Ona jest pedałem”) – wstrzymano się od reperkusji.

Gdy zespół bezceremonialnie śmiał się politykom w twarz w utworze „Nowa gwiazda” – ledwie pogrożono mu palcem i zablokowano emisję singlowego teledysku. Z trudem, ale jednak przetrzymano dzikie śpiewy Sienkiewicza Jakuba na cześć Swarożyc przy całkowitym pominięciu wielkiej roli Mieszka I.

Podobne reakcje wywołały ukrytą sympatię wobec Lecha Wałęsy, wyrażaną na płycie Historia.

Ale ostatni występ Elektrycznych Gitar w Opolu, podczas transmisji na cały kraj, przelał czarę goryczy.
We wrześniu opublikowana zostanie pierwsza i ostatnia biografia zespołu, szczegółowo opisująca przebieg jego kariery.

Znajdą się w niej nie tylko nieznane wcześniej fakty nt. twórczości muzyków, ale również zajmujące komentarze publicznych autorytetów nt. poszczególnych piosenek. Zwłaszcza tych budzących kontrowersje.

Biografia ukaże się pod znaczącym tytułem Przewróciło się

Więcej szczegółów – wkrótce.


POLUB NASZ SERWIS NA FACEBOOKU

R E K L A M A » podłogi drewniane

Bardzo dziękujemy za wizytę i przeczytanie artykułu!
Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu? 
Obserwuj nasze artykuły w aplikacji Google News!