MUZOTAKTNEWSYGwiazdyKrzysztof Klenczon – sylwetka wyjątkowego artysty

Krzysztof Klenczon – sylwetka wyjątkowego artysty
K

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMAPłyty muzyczne - zobacz na Ceneo

7 kwietnia mija 40 lat od tragicznej śmierci Krzysztofa Klenczona, jednego z najbardziej znanych i cenionych polskich muzyków przełomu lat 60. i 70., współzałożyciela i autora przebojów zespołu Czerwone Gitary. Z tej okazji portal polskieradio24.pl przygotował serwis specjalny poświęcony temu wyjątkowemu kompozytorowi, wokaliście i gitarzyście.

Wielka kariera Krzysztofa Klenczona rozpoczęła się w 1962 roku, od występu na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, po którym dostał zaproszenie do współpracy od zespołu Niebiesko-Czarni. Fascynujące życie i drogę artystyczną współtwórcy sukcesu Czerwonych Gitar przedstawia serwis www.klenczon.polskieradio24.pl, podzielony na trzy części:

REKLAMA

Droga na szczyt – w tej sekcji dowiadujemy się, kim był ojciec artysty i dlaczego musiał się ukrywać przez kilka lat po II wojnie światowej, skąd Klenczon wziął pieniądze na swoją pierwszą gitarę i w jaki sposób znalazł się na scenie OFMT w Szczecinie.

▸ Zobacz: Maciej Musiałowski debiutuje muzycznie! U boku Julia Wieniawa, a w tle historia…

Materiały promocyjne partnera

Złota dekada – historia najbardziej owocnego twórczo i najszczęśliwszego okresu w życiu Klenczona, od pierwszych profesjonalnych szlifów w Niebiesko-Czarnych, przez koncerty w Paryżu, po założenie Pięciolinii i Czerwonych Gitar, najpopularniejszej polskiej grupy lat 60.; jest tu mowa także o miłości i ślubie wokalisty oraz o poszukiwaniu przez niego nowych wyzwań artystycznych z zespołem Trzy Korony.

Amerykański sen – obejmuje okres od niespodziewanego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych u szczytu kariery, przez trudne życie emigranta, nagranie anglojęzycznej płyty za oceanem, po tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego artysta zmarł w wieku zaledwie 39 lat; epilogiem jest niesamowite zjawisko atmosferyczne podczas pogrzebu Klenczona w Szczytnie w 1981 roku.

W serwisie klenczon.polskieradio24.pl można usłyszeć archiwalne wypowiedzi Krzysztofa Klenczona, jego żony Alicji, siostry Hanny oraz współpracowników, m.in. Jerzego Kossely i Bernarda Dornowskiego. Są tam również do odsłuchania największe przeboje skomponowane przez Klenczona, takie jak dedykowany ojcu „Biały krzyż” czy zainspirowana przez przyszłą żonę „Historia jednej znajomości”. Całość ilustrowana jest zdjęciami z różnych etapów życia i kariery muzyka.

Unikatowym elementem serwisu jest Radio Klenczon – radiowy kanał internetowy, mający w repertuarze praktycznie każdy utwór zarejestrowany przez tego artystę, zarówno w studiu nagraniowym, jak i na koncertach. Można tam też usłyszeć piosenki Klenczona w interpretacjach innych wykonawców.

Zapraszamy na stronę: klenczon.polskieradio24.pl

▸ Przypominamy: Marcelina Zawadzka takich zdjęć jeszcze nie miała! Pokazała za dużo?!

Nie chcesz przegapić żadnej plotki ze świata show-biznesu?
▸ Obserwuj nas w oficjalnej aplikacji Google News!

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA