MUZOTAKTNEWSYMuzykaMichael Jackson: 40. rocznica wydania kultowego albumu

Michael Jackson: 40. rocznica wydania kultowego albumu
M

Sony Music Entertainment oraz Estate of Michael Jackson prezentują specjalną edycję najlepiej sprzedającego się albumu na świecie – „Thriller”.

REKLAMA
REKLAMA

Do dnia dzisiejszego płyta rozeszła się w ponad 100 milionach egzemplarzy. Premiera albumu na dwóch płytach CD oraz winylu z alternatywną okładką już 18 listopada.

REKLAMA

Od dnia premiery, czyli 30 listopada 1982 roku album był obecny przez ponad 500 tygodni na liście Billboardu, z czego 37 pierwszym miejscu. „Thriller” otrzymał 8 nagród Grammy oraz pokrył się trzydziestoczterokrotną platyną. Globalnie, album Jacksona znalazł się na pierwszym miejscu m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech, Australii, Danii, Belgii, Hiszpanii, Irlandii, Nowej Zelandii i Kanadzie. Z „Thrillera” pochodzą takie single jak „Beat It”, „Billie Jean” oraz tytułowy utwór. Wszystkie z nich zdobyły szczyt listy Billboard Hot 100.

▸ Przypominamy także: Co za figura! Rumuńska gwiazda disco polo bałamuci w samym bikini

Muzyka z „Thrillera” to ponadczasowa definicja takich gatunków jak pop, rock czy soul. Singiel „Beat It” był swego rodzaju połączeniem popu z rockiem i zapisał się w historii muzyki m.in. dzięki wstawkom gitarowym Eddiego Van Halena. Na tym samym albumie znalazły się kompozycje z afrykańskimi korzeniami: „Wanna Be Startin’ Somethin’” oraz rytmiczna i bluesowa „Billie Jean”.

Michael Jackson postanowił zrewolucjonizować sposób opowiadania historii i rozrywki na wielką skalę, ale niestety napotkał przeszkody. Mimo spektakularnej kinematografii, dramatycznej narracji i niesamowitej choreografii, przez pewien czas teledysk do „Billie Jean” nie pojawił się na antenie MTV. Gdy w końcu to się udało, oglądalność stacji poszybowała w górę, a drzwi dla pokolenia afroamerykańskich artystów zostały otwarte na szeroką skalę.

Następnie pojawił się niezapomniany film krótkometrażowy „Beat It”, w którym Jackson połączył dwa gangi dzięki sile muzyki i tańca. Kolejnym klipem był kultowy już „Thriller”. Premiera teledysku odbyła się w AVCO Theater w Los Angeles w 1983 roku. Bilety na pokazy były wyprzedane każdej nocy przez trzy tygodnie.

Żaden inny teledysk nie wywołał takiego poruszenia i nie przykuł naszej uwagi tak bardzo, że 40 lat później wszyscy uważamy go za kultowy i pozostaje on jedynym video, który został wpisany na elitarną listę dziedzictwa kulturalnego Stanów Zjednoczonych.

Tracklista LP:

 
Strona A
1. Wanna Be Startin’ Somethin’
2. Baby Be Mine
3. The Girl Is Mine
4. Thriller
 
Strona B
1. Beat It
2. Billie Jean
3. Human Nature
4. P.Y.T. (Pretty Young Thing)
5. The Lady in My Life

Tracklista 2 CD:

 
CD 1
1. Wanna Be Startin’ Somethin’
2. Baby Be Mine
3. The Girl Is Mine
4. Thriller
5. Beat It
6. Billie Jean
7. Human Nature
8. P.Y.T. (Pretty Young Thing)
9. The Lady in My Life
 
CD 2
Bonus Material

Zobaczcie również: 

» HITY TYGODNIA

REKLAMA

Obserwuj nasze artykuły na

Chcesz podzielić się interesującym newsem lub zaproponować temat?
Skontaktuj się z nami, pisząc maila na adres: redakcja@muzotakt.pl

REKLAMA