Konkurs na nową zwrotkę Morskich Opowieści

Morskie opowieści
fot. screen YouTube

Pieśni szantowe, które narodziły się na przełomie VIII i XIX wieku do dzisiaj są bardzo popularną formą rozrywki. Klimatyczne dźwięki szanty możemy usłyszeć między innymi na wielkich scenach muzycznych podczas koncertów czy festiwali muzycznych oraz na spotkaniach towarzyskich przy ognisku. W obecnych czasach miłośnicy tego gatunku wykonują je zazwyczaj przy akompaniamencie gitary czy ukulele.

W dawnych czasach szanty wykonywane były w trakcie pracy, aby dopasować działania grupy żeglarzy w sytuacji, kiedy trzeba było użyć dużej siły. Wykonywane były a capella z towarzyszeniem prostych instrumentów. Nucili je również marynarze podczas długich i jednostajnych zadań i podczas samodzielnej pracy. Zdarzało się, że szantymen rozpoczynał śpiew i towarzyszył mu w tle chór pracujących.

Od przełomu lat 70 i 80 XX wieku Polska jest jednym z głównych krajów na całym świecie, które przodują jeżeli chodzi o szeroko pojęte szanty. W zagranicznych portach polscy żeglarze zachwycają różnorodnością polskich pieśni. Jeszcze przed okresem pandemii koronawirusa w Polsce odbywało się blisko 100 festiwali szantowych w ciągu roku, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wśród publiki. Jednym z największych dorobków są udokumentowane “Morskie opowieści”, które liczą ponad 200 zwrotek. W repertuarze znajdują się również polskie tłumaczenia oryginalnych szant z różnych języków, a nasze pieśni rozpowszechniane są na całym świecie wśród rzeszy żeglarskiej.

▸ Zobacz także: 80-letnia Tina Turner wygląda oszołamiająco. Kygo odświeża jej kultowy przebój!

W najprostszym znaczeniu szanty to pieśni, które pomagają w pracy. Natomiast w bardziej ogólnym znaczeniu szanty to historyczne pieśni żeglarskie z poprzednich epok. Z kolei w dzisiejszych czasach to pieśni i piosenki związane z tematyką żeglarską, począwszy od współczesnej poetyckiej ballady marynistycznej po tradycyjne piosenki żeglarskie. Dlatego szanty ze względu na najbardziej wierne i archaiczne wartości, opatrzono nazwą- szanta klasyczna.

Wracając do wcześniej wspomnianych “Morskich opowieści”, wciąż powstają nowe propozycje zwrotek do tej pieśni. Teraz macie okazję zaprezentować swoją kreatywność i nagrać kolejne zwrotki szanty. Niechaj polska pieśń płynie dalej, Ahoj!

▸ Przeczytaj również: Oto najlepszy album R&B tego roku! „Chilombo” bije rekordy popularności

Na początku lipca serwis Wywrota uruchomił nowy kanał na platformie YouTube dla gitarzystów i amatorów ukulele. Z okazji otwarcia kanału zorganizowaliśmy dla was konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Szczegóły w najnowszym odcinku:

Morskie opowieści
▸ Subskrybuj nasze wiadomości w oficjalnej aplikacji Google! 
Nie chcesz przegapić żadnej plotki czy wiadomości ze świata show-biznesu? 
Dołącz do nas już teraz na Facebooku Instagramie